Podstawowa naprawa książki

W przypadku oprawiania książek już używanych, niejednokrotnie uprzednio korzystamy z różnych materiałów, aby ją najpierw doczyścić z brudu, notatek, podkreśleń, które zrobił czytelnik. Następnie dokonujemy prostych napraw: często porozrywane karty sklejamy taśmą do naprawy książek, z cieniutkiego papieru przezroczystego, aby był widoczny tekst. Nigdy do tego celu nie powinniśmy stosować taśm o jakości biurowej. Ich klej bardzo szybko wysycha, kruszy się i barwi nieodwracalnie papier. Dobrej jakości taśmy dają prawie niewidoczny efekt sklejenia, nie niszczą i nie barwią papieru.

W wielu przypadkach luźne kartki muszą być podczas takiej akcji wklejone w blok książki, dzięki specjalnym taśmom do naprawy książek, które są z mocnego bezkwasowego, elastycznego papieru. Takie taśmy są odporne na starzenie i nie powodują żółknięcia papieru.

Częstym powodem uszkodzenia książki jest pęknięcie klejenia okładki i środka książki (bloku książki), w wyniku czego wolumin się rozlatuje. Aby ponownie połączyć blok książki z okładką, lub wzmocnić go zanim to nastąpi, nieocenione są taśmy samoprzylepne, takie jak do oprawy książek, tylko o mocniejszym kleju i mniejszej szerokości, np. 10 cm. Taśmy o takich szerokościach możemy znaleźć pod nazwą folii do zabezpieczania kodów. Świetnie zdają tu egzamin różne introligatorskie taśmy bawełniane samoprzylepne. Mogą być w różnych kolorach, co dodatkowo będzie elementem dekoracyjnym oprawy.