Po co oprawiać książki?

Po co oprawiać książki?

Wiele osób z nas nie oprawia książek, twierdząc, że to strata czasu i pieniędzy. My się z tym nie zgadzamy. Jest wiele argumentów za oprawą!!! Mówiąc o oprawie książek mamy na myśli oklejenie jej, obłożenie folią, zabezpieczenie jej okładki przed zniszczeniem, zawilgnięciem, zadrapaniem itp. Dotyczy to książek współczesnych. Prezentowane rozwiązania nie są dedykowane dla starych, cennych książek czy ksiąg.

Z pragmatycznego punktu widzenia jest kilka poważnych argumentów za. Oto one:

Higiena. Nie raz wypożyczając książkę, ląduje ona w różnych miejscach, bynajmniej nie na stole czy półce regału. Raz wpadnie do błota, a to się między jogurt i drugie śniadanie wciśnie, tudzież zawadzi o kawę, czy herbatę. Jeśli jest oprawiona w folię, często gęsto łatwo taką książkę wyczyścić, przetrzeć wilgotną szmatką. Jeśli książka była oprawiona w folię nieklejącą, łatwiej można i takową okładkę zdjąć i wymienić na nową.

Książka oprawiona zdecydowanie mniej się niszczy i może służyć dłużej. I tu przechodzimy do następnego punktu.

Oszczędność. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że niektóre książki to wydatek kilkudziesięciu złotych i więcej, to koszt np. ok. 2 złotych na folię do oprawy samoprzylepną (koszt jednostkowy na oprawę książki) oraz inwestycja ok. 10 minut naszego czasu, to koszt naprawdę niewielki. W zamian za to zyskujemy książkę na długie lata. Taka inwestycja na pewno opłaci się, szczególnie jeśli zainwestujemy w oprawę książek droższych, tj. np. książki do nauki języków obcych, książki prawnicze, medyczne. Ponadto, jeśli dane pozycje nie mają w naszym księgozbiorze dubletów, rozsądne jest ich lepsze zabezpieczanie, czyli oprawa.

Zachowanie na dłużej. Jeśli książka jest zdrowa, tzn. nie poobdzierana, okładka i blok książki są razem, to dzięki oprawie w folie samoprzylepną, okładka wzmacnia się na tyle, że inwestycja w tradycyjną oprawę introligatorską (oprawa twarda / hardcover) jest odłożona na dłuższy czas. Oprawa twarda, tradycyjną techniką introligatorską to naprawdę spory koszt i tylko nieliczni mogą sobie pozwolić na sfinansowanie takiej usługi. Na utrzymywanie w Instytucji, introligatorni stanowisk pracy parku maszynowego mogą sobie pozwolić tylko nieliczne Książnice.

Estetyka. Książka obłożona, czy oklejona folią, niewątpliwie zyskuje na estetyce. Czytelnik być może i z tego powodu chętniej po nią sięgnie. Przyjemnie jest korzystać z ładnie oklejonych podręczników…. Prawda? Lepiącej się okładki od brudu i kurzu nikt nie chciałby nawet dotknąć…

Zapraszamy do wypróbowania naszych produktów. Nasze filmiki instruktażowe z pewnością pomogą w oprawie i podstawowej naprawie książek.

Życzymy udanych opraw oraz wiele zabawy i satysfakcji, z samodzielnie wykonanej oprawy!