Jaką folie do oprawy wybrać?

Na rynku jest bardzo wiele różnych materiałów do oprawiania książek. Jedne z bardziej popularnych to folie samoprzylepne do oprawy książek, większość ma powierzchnię błyszczącą, ale są też i matowe. Oferowane folie posiadają różną szerokość, dzięki czemu łatwiej i ekonomiczniej jest je dopasować do wielkości książek, które zamierzamy oprawiać. Ważne aby folia była wysokiej jakości, np. aby nie zawierała cząstek metali ciężkich, a jej klej nie był szkodliwy dla papieru. Warto zwrócić uwagę, że niekiedy, w zależności od powierzchni do której je kleimy (np. okładka płócienna czy okładka z papieru), najlepiej zastosować folię samoprzylepną z klejem o odpowiedniej sile klejenia.

Wygodnym rozwiązaniem są folie do odkładania książek nieklejące (bez kleju). Ich największą zaletą jest cena oraz fakt, że zawsze możemy zmienić oprawę z folii, jeśli ta ulegnie zniszczeniu lub całkowitemu zabrudzeniu. Minusem folii nieklejących jest mniej atrakcyjny wygląd oprawionej książki aniżeli w przypadku folii samoprzylepnych, które idealnie przylegają do okładki.

Ciekawym rozwiązaniem są samoprzylepne oprawy wzmacniające, dzięki którym książka zostaje odpowiednio wzmocniona, jakby była w oprawie twardej. Takie oprawy występują w wielu praktycznych rozmiarach by zminimalizować straty związane z odcinaniem nadmiaru oprawy. To jest świetne rozwiązanie dla bardzo poczytnych pozycji w naszym księgozbiorze, a co więcej koszt takiej oprawy w porównaniu z oprawą twardą jest rzeczywiście niski.

Chcąc efektownie zaprezentować książkę, ciekawe wrażenie zrobi oprawa książki w folie samoprzylepne przezroczyste kolorowe lub z efektem brokatu, czy też (samoprzylepne) folie holograficzne. Użycie takich folii nadaje oklejonej książce charakter wyjątkowy i indywidualny. Mogą być przydatne także w prywatnym użyciu do oprawy podręczników szkolnych, notesów, zeszytów, czy ulubionych książek z własnego księgozbioru.